Władysław Pasikowski

7,5
5 381 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Władysław Pasikowski

fragment wywiadu Zychowicza który mówi o jedynym fakcie na jakim został oparty film:

- „Już w latach 80. Zbigniew Romaniuk w Brańsku zaczął wydobywać poniszczone macewy, czyścić je, stawiać i odczytywać napisy. To wszystko jest wzięte z rzeczywistości”.

- To porównanie w znakomity sposób ilustruje cały film i jego — delikatnie mówiąc — luźny związek z prawdą i zdrowym rozsądkiem. Otóż rzeczywiście pan Zbigniew Romaniuk, wspaniały historyk i działacz społeczny, już w latach 80. zaczął restaurować stare macewy w Brańsku, za co mu cześć i chwała.

===========================================================
W filmie Pasikowskiego aktor grający postać wzorowaną na Romaniuku został jednak zadręczony i ukrzyżowany (!) przez owładniętych antysemickim szałem polskich sąsiadów. Wcześniej zarąbali mu siekierą psa i spalili zbiory. Tymczasem w rzeczywistości prawdziwy Romaniuk został... przewodniczącym Rady Miasta Brańsk. Jest dziś najbardziej szanowanym i znanym mieszkańcem miejscowości.
============================================================

Właśnie tak ma się „Pokłosie” do rzeczywistości. Ten film to nie ilustracja prawdy, ale ekranizacja publicystycznych tez Jana Tomasza Grossa, tyle, że zwulgaryzowanych i sprymitywizowanych przez Pasikowskiego

Kalas66

ZIOMUS ale zrozum ze gdyby nie ten zabieg PASIKOWSKIEGO nie powstal by emocjonujacy thriller. Oto wlasnie chodzilo PASIKOWSKIEMU abysmy mieli 3majacy w napieciu thriller z takim a nie innym zakonczeniem. Gdybysmy mieli taka historie jak ta bedaca na faktach powstal by film obyczajowy a nie thriller.

punisher822_filmweb

no i to jest największy problem tego filmu, że chyba tylko dzięki zakończeniu zakwalifikowano go jako thriller. Dla mnie sam film bardziej pachniał jakimś dramatem. Zbyt wartkiej akcji to tu nie było. Porównajcie ten film chociażby ze Strongiem.

g_tdabrowski

Na początek zaznaczę, że artystycznie film mi się bardzo podobał, ale tu nie o tym. To nie pierwszy film Pasikowskiego, który powiedzmy odbiega od faktów. Czy to dobrze czy źle można mieć różne zdanie, ale ja jestem zwolennikiem, że jeżeli znamy fakty to mieścimy się w ich ramach, a dopowiedzieć to sobie można historię wikingów, byle zmieścić się w to co wiemy. Przykładem może być Operacja Argo, która nie dość, że mnie zanudziła to okazało się, że zakończenie zmyślone. W filmach obyczajowych nie ma może to znaczenia, ale mówimy tutaj o filmie historycznym, czy lansowanym na historyczny, a tak na prawdę zahaczającym o historię. Myślę, ze odbiór tego filmu nie byłby też taki zły, gdyby nie był tak promowany, szczególnie w szkołach, jako opowiadający o ważnej części historii, kiedy w większości opierał się o kłamstwie.

Kalas66

Zrozumcie, że Pokłosie to po prostu film. Film przedstawiający pewną wymyśloną historię. Nawet jeśli ktoś inspirował się prawdziwymi wydarzeniami, a zmodyfikował je drastycznie, to nie jest żadna zbrodnia.
Oczywiście, przeważnie to Polacy bohatersko ratowali Żydów, jednak jestem pewien (i nie jestem żadną antypolską gnidą, mówcie sobie co chcecie, ale uważam się za porządnego patriotę, nie koliduje to z tym, że bardzo cenię i szanuję Żydów), że podobna sytuacja jak ta przedstawiona w Pokłosiu mogła się wydarzyć, zapewne trochę inaczej, ale w podobnej skali.
Pokłosie to film opowiadający pewną historię opartą na scenariuszu, nikt nie powiedział, że oparty na prawdziwych wydarzeniach. Dla mnie zrealizowany kapitalnie, ale to już gadka na inny temat.

LukaszJarosz25

oczywiście, że tak

LukaszJarosz25

Duch, dusza są. Gdyby nie zjawiska paranormalne nic by nie było. Nie ma nicości ani niebytu. Prawdziwa nicość nie istnieje. Stan sprzed narodzin nie jest żadnym dowodem. Pokazuje tylko, że jeszcze nas nie było, a mieliśmy już zadatek. Fluktuacje kwantowe są wszędzie nawet w próżni, nie ma zakamarka nicości, wirtualne cząstki są wszędzie.
Energia jest stała. Promieniowanie mikrofalowe tła i elektromagnetyczne jest wieczne, do dziś mamy sygnały z Wielkiego Wybuchu. Całą materię ożywioną i nieożywioną otacza to promieniowanie, które opuszcza w momencie śmierci organizm i otacza wszystko. Wspomnienia i doświadczenia prawdopodobnie są kasowane ale nie jest pewne jakie informacje wiążą się z tą falą elektromagnetyczną, energią kwantową, to nie ma związku z religią, bajką, niebem, piekłem, tylko prawami fizyki kwantowej. Z samej energii nie może powstać materia, materia nie jest stała, energia już tak, jest wieczna, czy to świadczy o zyciu po śmierci, według mnie bardziej wskazuje na reinkarnacje ale to nic pewnego, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż dostrzegamy to gołym wzrokiem. Są relacje ludzi, którzy ze szczegółami opowiedzieli co działo się na innej sali operacyjnej, przebieg operacji, czynności wykonywane przez lekarzy, szczegóły operacji, drobiazgi i po przebudzeniu wszystko się potwierdziło, lekarze spytali skad pani moze to wiedzieć. Widziałam, mówi. Innej kobiecie sprawdził się but w wentylacji czerwony a innu facetowi muzykowi rockowemu żarówka OSRAM. Mozna sobie wmawiac, że wszystko jest przypadkiem, śmierć kończy "wszystko", lekarze, pacjenci kłamią i inne bzdury ale fakty są takie, że nie wszystko DMT tłumaczy, i są przypadki niezwykłego. A życie po śmierci nie jest abstrakcją jak sądzi Sean Carroll. Energia, świadomość zmienia się ale nie kończy. Podłoże czysto materialne.

AlexRener

Wytłumacz mi jak Twoja wypowiedź ma się do tego co napisał @ŁukaszJarosz?

georgeAzbest

*LukaszJarosz25

georgeAzbest

Mam nerwicę natręctw (fachowo: zaburzenia obsesyjno kompulsyjne) więc często piszę nie na temat, bez logiki i składni. I nie jest prawdą, że chory na te zaburzenia nie zdaje sobie sprawy z tych zaburzeń, tak samo dominuje ten mit w schizofrenii. Pozdrawiam

AlexRener

Aha takie buty. Również pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones