PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31756}

Harakiri

Seppuku
8,1 13 373
oceny
8,1 10 1 13373
9,0 20
ocen krytyków
Harakiri
powrót do forum filmu Harakiri

Dlatego też posłużę się cytatami, żeby wszystko zostało w miarę dokładnie wyjaśnione. Ciekawą rzeczą jest (tutaj zacznę cytat) ,,że u podstaw etyki samurajów leżał również złożony splot zagadnień ekonomicznych. Z jednej strony należy uwzględnić, iż wojownicy stanowią nieproduktywną klasę społeczną i pracują na nich chłopi, z drugiej zaś to, ze system podatkowy był tak skonstruowany, iż ogołacał drobnych posiadaczy ziemskich, którzy chętnie szukali schronienia pod skrzydłami potężnych panów feudalnych. Stąd, jeśli z jakichkolwiek powodów samuraj znalazł się poza dworem swego pana, natychmiast był pozbawiony środków utrzymania. Jedynym wyjściem było wówczas udanie się na wędrówkę w poszukiwaniu nowej służby; jeśli i to zawiodło, pozostawał dylemat - kariera opryszka lub harakiri. W tej sytuacji bezgraniczna lojalność stała się po prostu koniecznością. Z prawnego punktu widzenia Bushido było jednym wielkim przepisem na życie, drobiazgowo regulującym ,,drogę samuraja'' od chwili urodzin do śmierci. Nie była to jednak droga niewolnika, barana ciągnącego na sznurku. Za metodą drobiazgowej organizacji życia stał filozoficzny pogląd, iż jest ono jaśniejsze, że więcej wie się o sobie i otaczającym świecie. Podporządkowanie zasadom przynosiło ukojenie, znosiło wewnętrzne rozterki. Doskonałe ułożenie życia miało przynieść w efekcie doskonałe szczęście. Ale doskonałość jest cechą w istocie nieosiągalną. Nigdy nie ma granicy na której można poprzestać. Sens tkwi więc nie w celu, a w drodze, która do niego wiedzie. Droga zaś musiała być nacechowana ciężką pracą i niezachwianą cierpliwością. Najszczytniejszym końcem tej drogi byłą śmierć na polu bitwy, zaś trasą marszu- ćwiczenie rzemiosła wojennego i pełna poświęcenia służba.''

ocenił(a) film na 7
kllv

Inny cytat, dosyć istotny.
,,Drugą grupą byli ci samuraje, którzy z różnych powodów nie przestrzegali żadnych innych zasad kodeksu honorowego poza jedną- ślepa wierność dla swego pana. Początkowo ci ,,nieczyści samuraje'' rekrutowali się z klasy roninów - bezpańskich rycerzy wiodących po śmierci swego ,,daimyo'' życie w nędzy, których jedynym dobrem materialnym był często miecz. Najbiedniejsi ratując rodziny przed śmiercią głodową, zbyt dumni, aby nocą rabować na gościńcach, sprzedawali prawdziwą broń i nosili miecz drewniany. Niektórych z nich stać było nawet na to, aby z drewnianym mieczem, bez słowa, przyjąć beznadziejną walkę z normalnie uzbrojonym samurajem. Inni proponowali swą służbę pierwszemu napotkanemu możnowładcy, a gdy ten odmówił, popełniali na jego oczach rytualne harakiri, co zwykle wystarczało, aby uznano ich za ludzi honoru, a rodziny przygarnięto pod opiekę. Jeszcze inni oferowali swoje usługi bez żadnych honorowych ograniczeń - gotowi podjąć się zdań szpiegowskich, skrytobójczych, dywersyjnych.''

użytkownik usunięty
kllv

To mnie właśnie zaciekawiło, że samurajowie, niby odpowiednik szlachty polskiej, a w latach pokoju równie biedni jak rolnicy.

ocenił(a) film na 7

Nie wszyscy, ci najsławniejsi i najbardziej biegli we władaniu mieczem, mogli zawsze nauczać szermierki innych. To raczej wystarczało do utrzymania się, bez zbędnej wojaczki. Dobrym przykładem jest: Muneyoshi Yagyu (1527-1606) pochodził z wioski Yagyu w prowincji Yamato. Był m.in. uczniem Kamiizumi Ise no Kami. U szczytu swej sławy służył jako nauczyciel szermierki u Ody Nobunagi i Ieyasu Tokugawy. Za wybitne zasługi nadano mu przydomek Tajima no Kami. Inna ciekawą postacią jest Iko Aisu (1452-1538), był to wybitny szermierz, który w wieku dojrzałym osiadł w świątyni Udo, aby poświęcić się medytacjom i życiu klasztornemu. Jednakże medytując odkrył możliwość zastosowania nowych technik i wkrótce porzucił klasztor, aby w 1488 roku założyć prywatną szkołę.

ocenił(a) film na 10
kllv

Ile to ciekawych informacji mozna dowiedziec sie na zwyklym filmwebie, dzieki :)

ocenił(a) film na 7
Kuras022

Cóż mogę więcej dodać, to raczej zasługa książki, którą gdzieś wypatrzył kolega i przy okazji nią zaciekawił. Owa książka to ,,sztuki i sporty walki dalekiego wschodu'' autor: Jerzy Miłkowski.

ocenił(a) film na 8
kllv

Bardzo ciekawe komentarze, dają szersze spojrzenie na sprawę. Dziękuję!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones