PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=271956}
6,8 222 021
ocen
6,8 10 1 222021
5,5 33
oceny krytyków
Katyń
powrót do forum filmu Katyń

przymusowa wycieczka do kina. ok, dla niektórych. ja i tak bym się wybrała. wkurzało mnie to, że w fotelach obok siedziało 'bydło' i jadło ciastka, kiedy mordowano oficerów.
ale film mnie zawiódł. oj i to strasznie.
chciałam poznać historię, zobaczyć, co naprawdę miało miejsce!
a co zaserwował p. Wajda?
90% filmu to sceny, w których zony oficerów cierpią, żony które na codzień oglądamy w tandetnych serialach i komediach romantycznych. awrrr.
wiem, że przeżywały katusze! znam to z opowieści babci, ciotek, prababć.
ale nie chciałam zgłębiać zdolnosci empatii w stosunku do samotnych matek.

ostatnie 10 minut filmu to to, czego chciał sie dowiedzieć przeciętny widz.
to, po co przyszedł do kina,
to, dlaczego ten film został nominowany do Oscara.
uważam, ze Wajda powinien zrobić film na góra 20 minut w kategorii krótkometrażowe.
za mało faktów.

i jeszcze ten Małaszyński. po prostu jest to aktor, którego nie trawię.
te wszystkie seriale i serialiki z Magdą eM na czele.

teraz już wiem, że lepiej przeczytać książkę. Tak własnie zrobiłam po wyjściu z kina.

film opowiadający o tak dotkliwym, tak NIEPRAWDOPODOBNIE strasznym wydarzeniu... ROZCZAROWUJE.

nie widzę w nim nic szczególnego, nie oznacza to, że nie jestem patriotką. Liczyłam na więcej. liczyłam na więcej. Liczyłam na fakty. liczyłam na wstrząs, bo takiego teraz młodemu pokoleniu potrzeba.

to, ze żony oficerów cierpiały jest oczywiste, gdy nie wiedzą jaki los spotka/spotkał ich mężów. to widujemy na nawet teraz.

ale co czuli oficerowie? co się z nimi działo? TEGO BYŁO ZBYT NIEWIELE.

jednak jestem zdania, że każdy szanujący się POlak powinien film obejrzeć. Chociażby po to, żeby wyrobić sobie taką opinię jak ja i zainteresować się tematem 'na serio', bardziej dogłębnie. coś poczytać.
ten film przynajmniej zachęcił do dyskusji o sprawie, która kiedyś była tematem tabu.

pozdrawiam ludzi, którzy mnie teraz pożrą! życzę S M A C Z N E G O. :)

zapominajka

zgadzam się z tobą co do doboru przez p. Wajdę aktorów. Obsada była słaba (zatrudnienie Małaszyńskiego do tego filmu to jedna wielka pomyłka).
Fabuła..... No cóż, Wajda chciał przez ten film pokazać tragedię rodzin polskich oficerów, chciał by publiczność im współczuła, chciał poruszyć serca. Trochę mu sie to nie udało i zgadzam się z Tobą w tym, że za mało było scen w niewoli, ale oficerowie nie mieli tam nic do roboty, cały czas siedzieli na jednej kupie zamknięci w łagrach, chociaż Wajda mógł przedstawić coś więcej niż psychiczne załamanie porucznika pilota (P. Małaszyńskiego).
Ostatnie 10 minut było przełomowe dla filmu, te sceny miały obudzić żar w sercach widzów, co w niektórych przypadkach się nie udało, no ale cóż, każdy ma inne zdanie na temat tego filmu i nie każdy musi być wrażliwy na takie sceny.
Książki o Katyniu są o wiele bardziej interesujące od filmu (zazwyczaj tak bywa). Nie mniej niednak film warto obejrzać choć by dla tego, że przedstawia on prawdziwą historię.

rose_4

po części się z wami zgadzam, ale aby "przedstawić coś więcej niż psychiczne załamanie porucznika pilota" musiałby przedstawić życie w obozie w Kozielsku (bo co innego z zycia oficerów poza samą zbrodnią mógł pokazać?) a filmów o życiu w obozach jest bardzo dużo...co w pewien sposób zamykało mu drogę do zainteresowania widza.

Można było ująć więcej faktów ze zbrodni Katyńskiej, niestety nie było tego i mówi się trudno :)
Jeżeli chcecie dowiedzieć sie więcej możecie pytać (byłam w Katyniu i może będę w stanie wam odpowiedzieć)

pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
zapominajka

Dwanaście lat temu był Katyń nr 2, miejsce Srebrenica, Bośnia. Jak ktoś w Srebrenicy miał ponad 12 lat (tak, tak) i był mężczyzną, dostawał kulkę w głowę. Nazbierało się ich 8000.
Powód ten sam, co w Katyniu - na wszelki wypadek. Bo Katynie zdarzają się często w historii. Następnego w Polsce nie da się wykluczyć.
Mi się to od razu skojarzyło. Jeśli polskim nastolatkom nie, to chyba ich błąd. Może warto zapytać się, czy za złe zachowanie na lekcji należy się kulka w głowę od nauczyciela? Przecież tak samo dobry powód jak ten z Katynia i Srebrenicy.
Dobór dzisiejszych gwiazd telenowel do "Katynia" ma wg mnie swój sens. I nasze gwiazdy i tamci oficerowie to "dzieci szczęścia" swoich czasów. Taki był rotmistrz grany przez Żmijewskiego - medialna gwiazda z własnym zdjęciem na pierwszej stronie ówczesnego tabloidu.

Beel

Kolejnym przykładem są Kuropaty na Białorusi. Można by ich mnożyć ale tylko w Katyniu teren ten został przerobiony na cmentarz z prawdziwego zdarzenia, dlatego jest o nim tak głośno.

ocenił(a) film na 7
Prue_Halliwell

Odpowiadając w ramach tematu "odbiór przez młodzież!" wymieniłem ten Katyń, który zdarzył się za życia aktualnej młodzieży. Bo wiara, że Katynie to zdarzenia prehistoryczne i wiara, ze już żaden Katyń nie będzie dotyczył polskiej młodzieży jest wiarą, nie pewnością.

ocenił(a) film na 8
zapominajka

Już był wstrząs. Był Smoleńsk 11 lat temu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones